Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |
Whatsapp: (+421) 948 19 06 65
€3.99 Original price was: €3.99.€1.99Current price is: €1.99.
| Flavor | Energy Drink |
|---|---|
| Strength / g | 130 mg caffeine / g |
| Strength / pouch | 65 mg caffeine / pouch |
| Net weight | 10 g total |
| Weight / pouch | 0.5 g |
| Pouches / can | 20 |
| Producer | FEDRS |
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |
FEDRS ENERGY Energy Drink Vitamin was developed for people who like the flavour profile of popular energy drinks but prefer it in a pouch format with a moderate amount of caffeine.
The flavour combines the classic sweetness with the light tang that many people associate with energy drinks in general. When the pouch is placed under the upper lip, the flavour builds during the first minutes and then remains consistent throughout use. It does not become too strong or disappear quickly.
These pouches are developed by FEDRS, headquartered in Warsaw, Poland.
FEDRS ENERGY Energy Drink Vitamin energy pouches each contain 65mg of caffeine. Besides the caffeine content in each pouch, these Vitamin versions of FEDRS energy pouches include a scientifically backed blend of L-theanine, and Vitamin B3. L-theanine gently balances the caffeine, helping to reduce stress and over-stimulation, while Vitamin B3 supports healthy energy metabolism and brain function.
The caffeine release is smooth and consistent, with the effect building over several minutes. In contrast to regular energy drinks, these pouches will never cause a “caffeine crash”. This makes these pouches useful for office work, studying, planning tasks, long meetings, driving, gaming, commuting, travelling, or other activities where sustained attention is important.
With zero nicotine, these pouches are suitable for people who want some extra energy without nicotine, but still want a convenient source of extra energy without having to drink multiple coffees a day.
FEDRS ENERGY Energy Drink Vitamin caffeine pouches provides users with the familiar taste of energy drinks combined with a moderate amount of caffeine to get you through the day.