Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |
Whatsapp: (+421) 948 19 06 65
€3.89
| Flavor | Tutti Frutti |
|---|---|
| Strength / g | 214mg caffeine / g |
| Strength / pouch | 150 mg caffeine / pouch |
| Net weight | 14 g total |
| Weight / pouch | 0.7 g |
| Pouches / can | 20 |
| Producer | Iceberg Tobacco Sp. Z.o.o. |
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |
ICEBERG Energy Black 150 mg pouches combine the high caffeine level of the stronger part of Iceberg’s energy pouch range with a playful flavour profile that blends bubblegum and tutti-frutti.
The sweetness of the Swedish candy tutti-frutti (which consists of a mixture of pear, raspberry and lemon), together with the classic bubblegum remain strong from start to finish. The sweetness stays pleasant throughout the ~30 minutes that the pouch needs to deliver all it’s caffeine content without becoming too overwhelming. The flavour profile of these pouches don’t really need any time to develop: the tutti-frutti flavour instantly comes on strong at the very beginning and never really lowers in intensity during the time the pouch is under your lip.
ICEBERG Black energy pouches are developed by Iceberg Tobacco Sp. Z.o.o. in Warsawa, Poland.
The 150mg of caffeine in each pouch make these pouches an ideal choice for high-performance situations when you need a serious burst of energy without any compromises, but at the same time you want to keep the release of energy consistent throughout the 30 minutes of using the pouch.
When it comes to the release of energy, ICEBERG Black caffeine pouches are as consistent as the rest of the 150mg range of Iceberg energy pouches. The high caffeine content ensures a strong jolt of energy and a substantial increase in alertness, giving you the unwavering focus your need whether you’re working late, training hard in the gym or doing sports, pushing through a long drive or during a marathon gaming session.