Information
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |
Whatsapp: (+421) 948 19 06 65
€5.99 Original price was: €5.99.€3.99Current price is: €3.99.
| Flavor | Blueberry & Mint |
|---|---|
| Strength / g | 100 mg caffeine / g |
| Strength / pouch | 50 mg caffeine / pouch |
| Net weight | 10 g total |
| Weight / pouch | 0.5 g |
| Pouches / can | 20 |
| Producer | XQS International |
| Product Dimensions | 17.32 x 13.39 x 2.36 inches; 1.5 Pounds |
|---|---|
| Item model number | YGZ53PUBLACKS |
| Department | Womens |
| Date First Available | July 22, 2017 |
| Manufacturer | Sample |
| Raking | #17,785 in Clothing |
XQS FUNCTIONAL Blueberry Mint Zero brings together two flavours that complement each other very well. At first you’ll notice the sweetness of blueberry with the mint arriving a little bit later, complimenting the berries and rounding out the flavour profile; keeping it light and refreshing from start to finish during the full 30 minutes of use.
These slim, all-white pouches are developed by XQS International AB, a renowned manufacturer headquartered in Denmark. Every pouch contains 50mg of caffeine and as the name “zero” suggests: no nicotine at all. The caffeine content of these pouches is considered moderate compared to many other energy pouch products on the market. These pouches will give you mild boosts of energy boost with an amount of caffaine that is roughtly the same as half of a regular energy drink.
XQS FUNCTIONAL Blueberry Mint Zero energy pouches release their caffeine content is gradually. You won’t feel an instant jolt followed by a caffeine crash. The pouches deliver a gentle energy boost and enhance your focus in a way that remains consistent for the duration of the pouch. That predictability makes it suitable for everyday use in work, study, travel or when you just want to stay alert but don’t want to feel jittery or overstimulated.
XQS FUNCTIONAL Blueberry Mint Zero caffeine pouches are a smart choice for anyone looking for an energy pouch with a tasty flavour profile for everyday use. The lighter caffeine content makes it very beginner-friendly, while the mix of blueberry and mint ensures the taste stays refreshing and welcoming throughout multiple daily uses.